10 stycznia Dniem Obniżania Kosztów Energii

Z USA i Wielkiej Brytanii przyszedł do nas trend obchodzenia dnia obniżania kosztów energii. Zimą, gdy trwa sezon grzewczy a dni są krótkie wszyscy boleśnie odczuwamy zmiany w rachunkach.  Wtedy też większość z nas ma refleksję na temat ograniczenia zużycia energii i obniżenia kosztów. Najprostszym i podstawowym sposobem jest wyłączanie światła i sprzętu elektronicznego, gdy go nie potrzebujemy, odłączanie ładowarki z gniazdka. Kolejnym krokiem jest wymiana żarówek na energooszczędne i czajnika elektrycznego na gazowy. Jeżeli jednak nie chcemy zastąpić elektrycznego czajnika gazowym, należy zacząć gotować mniejsze ilości wody – tyle ile potrzebujemy. Zostając przy temacie gotowania, możemy zaoszczędzić nawet do 30% energii jeśli zaczniemy gotować z przykrywką. Ciepłych potraw nie wolno wkładać do lodówki, gdyż dodatkowa temperatura zmusza urządzenie do poboru większej energii, aby osiągnąć poziom ustawionego chłodzenia.

Wybór sprzętu domowego jest ważnym elementem w oszczędzaniu energii. Urządzenia klasy A+++ są droższe od mniej wydajnych,  ale ogólny rozrachunek daje oszczędności. Długofalowe spojrzenie jest korzystniejsze i dla naszego portfela i dla środowiska. Na przykładzie zwykłej żarówki i żarówki LED widać dużą dysproporcję cenową, ale żywotność oraz rachunki za energię dają szybką weryfikację.

Należy przemyśleć sposób ogrzewania, jego efektywność i wpływ na środowisko. W obecnych czasach stajemy przed dużym problemem jakim jest smog. Smog generowany jest w 50% przez emisję pyłów z domowych pieców grzewczych. Konwencjonalne ogrzewanie bywa drogie i negatywnie wpływa na środowisko. Rozwiązaniem są ekologiczne pompy ciepła korzystające z odnawialnych źródeł energii. Nie emitują zanieczyszczeń, są wygodne w obsłudze, ponieważ po zaprogramowaniu można monitorować ich stan oraz zmieniać preferencje przez aplikację.

Nie tylko 10 stycznia powinniśmy się zastanowić nad oszczędzaniem energii. Jest to dobry moment aby zmienić nasze myślenie i przyzwyczajenia tak, aby zyskał na nich nie tylko nasz domowy budżet, ale i całe otaczające nas środowisko.