Samowystarczalne osiedla

Beddington Zero Energy Development (BedZED) to największa ekowioska w Anglii znajdująca się w gminie Sutton. Osiedle zostało wybudowane w ramach programu One Planet Communities na terenach pofabrycznych.

Podstawowymi ekologicznymi założeniami przy budowie było: zero energy building (budownictwo zeroenergetyczne), wysoka jakość, sprawność energetyczna, sprawność wodna, materiały budowlane o niskim oddziaływaniu na środowisko, recykling odpadów, transport. Na osiedlu zamontowano 777m2 paneli fotowoltaicznych. Całościowe zapotrzebowanie to 48 kWh/m2 rocznie, dlatego zamontowane piece kogeneracyjne do spalania drewnianych odpadów są nieużywane bo mają za dużą wydajność w porównaniu do zapotrzebowania. Domy wyposażone są w kominy, które zapewniają pasywną wentylację budynków. Ściany są budowane z 2 rzędów cegieł, ocieplonych 30 cm warstwą izolacji cieplnej. Większość domów jest pasywnie ogrzewana energią słoneczną z wielopoziomowych oszklonych przestrzeni wybudowanych w kierunku południa. Osiedle pozyskuje wodę z „deszczówki”. Mieszkania są wyposażone w urządzenia przystosowane do niskiego poboru wody. Mieszkańcy mogą cieszyć się zielonymi „dachami – ogrodami”, które również mają funkcję zatrzymywania nadmiaru wody deszczowej. Utworzony został także system przechowywania wody – zapewnia 15l/dziennie na osobę. Na osiedlu obowiązuje recykling śmieci, a odpady organiczne są kompostowane. Mieszkańcy są zachęcani do wspólnego użytkowania z samochodów. Na miejscu czekają na nich samochody, gdzie elektryczne i gazowe mają pierwszeństwo przed napędzanymi benzyną i silnikiem diesla. 40 mieszkańców korzysta z 3 aut.

W ramach programu One Planet Communities powstały inne ekowioski m.in. w USA, Kanadzie, Chinach, Portugalii, Australii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Republice Południowej Afryki.

Innym przykładem rezygnacji ze źródeł konwencjonalnych jest osiedle Greenwatt Way, które znajduje się również na terenie Wielkiej Brytanii. System centralnego ogrzewania opiera się na pozyskiwaniu energii z gruntowych pomp ciepła, powietrznych pomp ciepła, technologii solarnej (kolektorów słonecznych) oraz kotłów na biomasę.

Wykonanie takich osiedli w skali globalnej jest na razie niemożliwe, ale małymi krokami możemy dążyć do zminimalizowania emisji zanieczyszczeń i dwutlenku węgla i cieszenia się czystym powietrzem.