Ekologiczne święta

Kilka lat temu w londyńskim Southbank stanęła 2,5 metrowa choinka, ozdobiona światełkami zasilanymi  brukselkami. „Eko ładowanie” dekoracji stworzone było z pięciu ogniw podłączonych do 200 roślin. Mechanizm produkował 63 V, co wystarczało na oświetlenie choinki. Elektrody były przyczepione do główki kapusty, gdzie zachodziła reakcja chemiczna, której efektem był prąd. Nie idąc aż tak daleko, jak Londyńscy naukowcy i inżynierowie również możemy przeżyć święta w ekostylu.

Pomimo że święta Bożego Narodzenia pełne są przepychu, można postarać się zachować zdrowy rozsądek i tak jak w całym roku być eko. Wybór choinki i ozdób to zawsze wyzwanie.

W wielu polskich domach na święta gości choinka. Drzewko powinno pochodzić z rodzimych okolic, areałów leśnych lub plantacji ekologicznych. Sprzedawca powinien mieć stosowny dokument pochodzenia drzewka z legalnego źródła. Ekologiczną choinkę po świętach można zrecyklingować, pod warunkiem, że jest oczyszczona z ozdób. Jest kilka dróg na nadanie drzewku drugiego życia: drobno posiekanym można otulić rośliny, a drzewko w donicy posadzić wiosną w ogrodzie.

Gałązki do stroika również powinny być zakupione z drzewek z rodzimych okolic, aby wesprzeć okoliczny, ekologiczny handel.

Kolejnym elementem są świąteczne dekoracje. W internecie można znaleźć wiele instrukcji jak samodzielnie wykonać ozdoby. Podstawowy wymóg to ekologiczne materiały. Światełka do ozdobienia drzew przed domem powinny być ekologiczne np. zasilane przez baterie słoneczne, bądź lampki z diodami LED, które mają mniejsze zużycie prądu niż klasyczne ozdoby.