Spotkanie prasowe

14 grudnia odbył się briefing dla dziennikarzy, którego celem była prezentacja kampanii Zielona Eskadra oraz jej inicjatora firmy NIBE – BIAWAR Sp. z o.o. Podczas wydarzenia dziennikarze mieli okazję zapoznać się z danymi związanymi ze smogiem oraz zaletami ekologicznych pomp ciepła NIBE, które wykorzystując odnawialne źródła energii, przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń powietrza. Po spotkaniu grupa dziennikarzy odwiedziła obiekt referencyjny i zainstalowaną w nim pompę ciepła. Była to okazja do rozmowy zarówno z instalatorem jak i inwestorem.

Sezon grzewczy w pełni. Wraz z nim drastycznie spada jakość powietrza. To czym oddychamy zależy w dużej mierze od nas – od tego co wrzucamy do naszych pieców i w jaki sposób ogrzewamy nasze domy. Producenci urządzeń grzewczych oferują nowoczesne rozwiązania łączące ekologię i ekonomię, przyjazne środowisku i jednocześnie oszczędne.
Smog to w ponad 50% wynik tzw. niskiej emisji związanej z ogrzewaniem domów. W obecnym sezonie już 22 listopada 2017 normy pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10 zostały przekroczone. PM2.5 ma dopuszczalną normę na poziomie 25 µg/m3, a wynosił 60 µg/m3. Zaś w styczniu 2017 padł rekord zanieczyszczenia powietrza. Przekroczenie norm pyłów PM10 i PM2.5 wyniosło nawet do 3000%.
Czynniki naturalne takie jak pogoda i ukształtowanie terenu również niekorzystnie wpływają na stężenie zanieczyszczenia. Na terenach o złych warunkach wietrzności, czyli z obniżoną prędkością wiatru oraz z częstym występowaniem inwersji temperatury, smog ma wysokie stężenia.
Zanieczyszczenie prowadzi do licznych chorób. Układ oddechowy, krwionośny, nerwowy w związku ze smogiem cierpią najbardziej, czego wynikiem są alergie, astma, choroby płuc, podniesienie ryzyka zawału, udaru mózgu czy niewydolności serca. Kobiety w ciąży oddychając zanieczyszczonym powietrzem narażają swoje nienarodzone dzieci na powikłania związane z układem nerwowym, prowadzące do problemu z pamięcią, uwagą i koncentracją, a nawet występują u nich zachowania depresyjne.


Instalacja gruntowej pompy ciepła NIBE F1345-60kW w budynku usługowym o pow. 1150m2 w centrum Warszawy przy ul. Dzikiej, wykonana przez firmę PCM Klima.

„Zielona Eskadra to kampania zainicjowana przez firmę NIBE – BIAWAR Sp. z o.o. i ma na celu uświadomienie, jak ważne jest dbanie o środowisko. Pokazuje rozwiązania, tłumaczy czym jest OZE oraz w prosty sposób wyjaśnia działanie pomp ciepła wykorzystujących niekonwencjonalnych źródeł energii”. – mówi dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. Marki NIBE /NIBE Brand Manager.
Pompy ciepła nie generują zanieczyszczeń, umożliwiając poprawę jakości powietrza. Technologie zastosowane w pompach ciepła NIBE wykorzystują odnawialne źródła energii (powietrze energię geotermalną i wodę) do potrzeb grzewczych. Pompy nie emitują CO2 i dają oszczędności w bieżących rachunkach do 80%, a nawet jeżeli zainstalujemy dodatkowe urządzenie generujące prąd (np. panele fotowoltaiczne) potrzebny do działania sprężarki (wewnętrzny mechanizm pompy), za rachunki nic nie zapłacimy.
„Przed montażem pompy ciepła trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie cechy. Istotnymi parametrami technicznymi są: maksymalna temperatura zasilania systemu grzewczego, współczynnik sprawności COP/SCOP, funkcjonalność i możliwości programowania, ilość czynnika chłodniczego i emisja hałasu. Im wyższy jest współczynnik sprawności pompy ciepła, tym niższe będzie zużycie energii przez pompę ciepła, a co się z tym wiąże rachunki za ogrzewanie” – mówi Adam Minikowski, Menedżer Produktu ds. Odnawialnych Źródeł Energii.
Najpopularniejsze pompy ciepła NIBE na rynku polskim to:
• NIBE F1245
• NIBE SPLIT
NIBE F1245 to gruntowa, dwufunkcyjna pompa ciepła, o stałej mocy grzewczej. Charakteryzuje się nie tylko wysokim współczynnikiem sprawności COP, mocą grzewczą 5-12kW, ale ma też łatwy w obsłudze kolorowy wyświetlacz w języku polskim. Urządzeniem można sterować z każdego miejsca pod warunkiem połączenia z Internetem, za pomocą witryny lub aplikacji NIBE Uplink. Posiada port USB do aktualizacji oprogramowania i przesyłu danych, ma niski poziom hałasu. Pompa w domu wygląda estetycznie, ponieważ jest elegancka i ponadczasowa.
Pompy zewnętrzne można wykorzystać do grzania i chłodzenia budynku. Powietrzna pompa ciepła jest alternatywą dla pomp gruntowych, ponieważ jej instalacja nie wymaga dużej działki i wykonywania prac ziemnych. NIBE SPLIT zapewnia ogrzewanie, chłodzenie i produkcję ciepłej wody. Istnieje ponad piętnaście możliwych konfiguracji, aby dopasować model do odbiorcy i spełnić wszelkie, indywidualne oczekiwania. Pompy mają prostą i szybką instalację z systemem rur wypełnionych czynnikiem chłodniczym. Pompa ma możliwość współpracy z istniejącym źródłem ciepła i systemami rekuperacji, fotowoltaicznym i inteligentnego zarządzania budynkiem.