Sam możesz chronić środowisko naturalne – radzi Major Green

Nasza planeta coraz bardziej przypomina jedno wielkie wysypisko śmieci, w dodatku z drastycznie skażonym powietrzem. Wpływ na to ma w szczególności nadmierna konsumpcja oraz wzrost populacji, za którymi idzie niekontrolowana produkcja odpadów oraz dramatyczne poziomy skażenia środowiska naturalnego.

Według przeprowadzonych w latach 90. badań dr Mathis Wackernagel i dr William Rees, zasoby Ziemi zużywamy o 50% szybciej, niż są one rekompensowane. Obecnie na naszej planecie mieszka 7 miliardów ludzi, co w połączeniu z pogłębiającym się procesem konsumpcyjnym skutkować może zanieczyszczeniem gleby i powietrza oraz brakiem surowców naturalnych.

Co możemy zrobić dla ochrony środowiska naturalnego:

Zamieńmy środek transportu na rower lub przejdźmy się – spaliny wydobywające się z silników samochodów to głównie węglowodory, tlenki węgla, cząstki stałe oraz tlenki azotu. CO₂odpowiedzialny jest za efekt cieplarniany, który może powodować anomalie pogodowe, np. gwałtowne burze. By zmniejszyć negatywne skutki dla środowiska, wystarczyłoby ograniczenie przemieszczania się samochodem osobowym lub w ogóle ograniczenie transportu drogowego, ewentualnie dążenie do zwiększenia udziału pojazdów elektrycznych w rynku motoryzacyjnym. Od czasu do czasu warto przesiąść się także na rower.

Na zakupy zabieraj własną ekologiczną torbę – idąc na zakupy warto pamiętać o własnej torbie. Najlepiej, aby była ona bawełniana, gdyż może posłużyć nam nawet kilka lat. W porównaniu, plastikowa reklamówka rozkładać może się od 100 do 400 lat, a więc stanowi ogromne obciążenie dla środowiska naturalnego.

Oddawaj odpadki do specjalnych punktów – starą elektronikę, baterie czy zużyte opony oddawaj do recyklingu albo bezpiecznej utylizacji. Wszystkie te produkty powodują poważne zanieczyszczenia środowiska.

Wyrzucaj odpady komunalne do specjalnie przygotowanych kontenerów na śmiecie – pamiętaj, aby oddzielać odpady nadające się do poddania procesowi recyklingu, tj. papier, szkło i plastik od „zwykłych” śmieci. Polacy wytwarzają przeciętnie od 250 do 315 kg śmieci, a 73% z nich trafia na wysypiska. Odpady, które poddaje się recyklingowi, stanowią niespełna 18%.

Zasadź drzewo – drzewa są „naturalnymi fabrykami tlenu”, doskonale pochłaniają dwutlenek węgla, spowalniają proces erozji, pozostają najważniejszym składnikiem lasu i domem dla co najmniej jednej trzeciej gatunków zwierząt oraz roślin żyjących na naszej planecie. Jeśli nie będziemy dbać o drzewostan, znacząco przyspieszymy tempo wyniszczania środowiska.

Oszczędzaj energię – zadbaj o zmniejszenie zużycia energii elektrycznej używając do oświetlenia domu żarówek energooszczędnych, np. typu LED. W okresie 10 lat zużyjemy jedną żarówkę typu LED i 14 zwykłych żarówek, przy tym samym czasie użytkowania. Warto także sprawdzić rok produkcji sprzętu elektrycznego oraz w miarę możliwości zmienić go na nowszy model, bo stara lodówka z zamrażarką może zużywać nawet 800 kWh rocznie, a nowoczesne urządzenie w wysokiej klasie energetycznej jedynie 200 kWh.

Zmień nawyki żywieniowe – mniej mięsa w jadłospisie, to mniejsze zapotrzebowanie na jego produkcję, a więc mniejsze połacie lasów wycinanych pod pastwiska. W przypadku wołowiny pojawia się jeszcze druga korzyść, mianowicie zmniejszenie emisji CO₂ i metanu do atmosfery, chociaż to stanowi jedynie kilka procent całkowitej emisji szkodliwych wyziewów. Jednak po zsumowaniu, wylesianie oraz emisja gazów trawiennych przez bydło dają 18% globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Mniej sieciowych syntetyków, więcej mody niezależnej – niezależni, kraftowi wytwórcy stają się coraz popularniejsi, nie tylko ze względu na wyjątkowość ich projektów, ale również przez świadomość ekologiczną konsumentów. Zamiast przykładać rękę do produkcji kolejnych ton poliestru i innych sztucznych, szkodliwych dla środowiska tkanin, postawmy na naturalność i przynajmniej raz na jakiś czas wybierzmy kreację od niezależnej manufaktury!

Wybierz OZE – wymień stary kocioł na pompę ciepła, a jeżeli dopiero planujesz budowę domu to pomyśl o domu pasywnym albo przynajmniej energooszczędnym w którym energia pochodzi z OZE. Połączenie instalacji pompy ciepła  z fotowoltaiką lub energią wiatrową, sprawi że Twój dom może być samowystarczalny energetycznie.