Największe geotermalne kombinaty świata

Źródła geotermalne od wieków służyły ludziom jako efektywny i ekologiczny sposób na generowanie energii wykorzystywanej do zasilania systemów ogrzewania budynków. Dobrym przykładem mogą być gruntowe pompy ciepła – jedne z najbardziej ekologicznych i opłacalnych urządzeń zaopatrujących dom w energię cieplną. A jak wyglądają ich przemysłowe, potężne odpowiedniki?

Kombinaty geotermalne znajdziemy na całym świecie, aczkolwiek najgęściej rozlokowane są w południowej Azji, ze względu na wulkaniczny charakter tamtejszej geologii, pozwalający na niezwykle efektywną pracę takich jednostek.

Azjatyckie kraje od dekad czerpią energię ze źródeł geotermalnych. Takie kombinaty, jak indonezyjska Wayang Windu Geothermal Power Plant czy filipiński Tiwi Geothermal Complex generują moc rzędu 220-300 MW, a więc więcej, niż np. napędzana przepływającą przez wodospad Niagara wodą hydroelektrownia im. Sir Adama Becka. Filipiny mogą pochwalić się również jednym z najpotężniejszych kombinatów geotermalnych na świecie – składający się z sześciu segmentów i położony w dwóch prowincjach (Laguna i Batangas) Makban Gheotermal Complex generuje 458 MW mocy.

W Europie dwa potężne kombinaty rozlokowane są również w miejscach o wulkanicznej geologii, a więc na Islandii i we Włoszech. Niedaleko Reykjaviku znajduje się Hellisheidi Gheotermal Power Plant, do którego zasilania wykorzystywana jest aktywność wulkanu Hengill, natomiast sam kompleks spoczywa nad złączeniem dwóch ogromnych płyt tektonicznych – Europejskiej i Północnoamerykańskiej. Hellisheidi generuje 400 MW energii termalnej oraz 303 MW energii elektrycznej.

Larderello Gheotermal Complex jest jedną z najpotężniejszych i największych jednostek, składającą się z aż 34 modułów, przy czym najstarszy z nich wybudowany został w 1913 roku! Larderello produkuje ok. 10% globalnej energii geotermalnej oraz generuje prawie 27% regionalnego zapotrzebowania energetycznego. Włoski kombinat może pochwalić się oszałamiającą mocą 769 MW.

Ameryka Północna nie pozostaje w tyle – na kontynencie znajdują się trzy z największych kombinatów geotermalnych świata: dwa w Stanach Zjednoczonych i jeden w Meksyku. Ten ostatni, o wdzięcznej nazwie Cerro Prieto, jest wyjątkowy nie tylko ze względu na generowanie 720 MW mocy, ale także przez swoją lokalizację w okolicach poszerzającej się szczeliny śródlądowej, niecodziennego zjawiska występującego zazwyczaj na dnie oceanów.

Dwa amerykańskie kombinaty to południowo-kalifornijskie CelEnergy Generation’s Salton Sea Geotermal Plants oraz The Geysers Geothermal Complex umiejscowiony 100 km na północ od San Francisco.

Pierwszy z nich generuje moc 340 MW i znajduje się na terenie o największym potencjale geotermalnym w całych Stanach Zjednoczonych. Swoją działalnością kombinat przyczynia się do zwalczania erozji gleby oraz znaczącego ograniczenia szkodliwych poziomów soli w glebie na terenie regionu.

Drugi to prawdziwe monstrum – ponad 900 MW mocy i 18 modułów rozciągających się na obszarze ponad 116 km2 zapewnia wystarczającą ilość energii do zasilenia, bagatela, miliona gospodarstw domowych. Robi wrażenie!