Nowy wymiar sztuki – recykling

Projektantka na straży ekologii

Art recykling, czyli nadawanie używanym przedmiotom nowego tchnienia i zamienianie ich w zupełnie nowe przedmioty, stał się w ostatnim czasie bardzo popularny.  Jednym z przykładów trendu art recyklingu są projekty Ady Zandition, która tworzy koncepcje ubrań opierając się na ekologicznej modzie.

W swoich projektach skupia się na wytwarzaniu produktów wyłącznie z nieszkodliwych dla środowiska materiałów. Do komponowania kreacji projektantka wykorzystuje chociażby tworzywa pochodzące z angielskiego drewna wiśniowego czy bawełny organicznej z certyfikatem Fair Trade oraz Tancel (zrównoważone leśnictwo).

Fair Trade oznacza dosłownie sprawiedliwy handel – to ruch konsumencki opierający się na standardach równego traktowania producentów oraz pracowników. Oznaczenie produktów tym logo zapewnia wykonanie ich w zgodzie z ekologią oraz poświadcza wysoką jakość materiału, z którego zostały zrobione.

Co warto podkreślić, proces tworzenia ubrań przez Zandition obejmuje politykę zerowego wytwarzania odpadów. Resztki pozostawione z produkcji tkanin są wykorzystywane do pikowania materiałów oraz tworzenia wkładek na ramiona. Projektantka wspiera także przemysł lokalny, gdyż cała linia odzieży produkowana jest w Wielkiej Brytanii.

Zainwestuj w „zielone” dekoracje

Nowoczesna technologia i szeroki wybór narzędzi do wytwarzania mebli oraz dekoracji  do domu wprowadził nowy trend zielonej rewolucji. Chcemy już nie tylko produktów ładnie wyglądających, a  będących przyjaznymi dla środowiska naturalnego,  wykorzystujących materiały z odpowiedzialnych hodowli (np. drzew) czy recyklingu. Często wybieramy oryginalne przedmioty typu vintage po renowacji czy zupełnie nowe, ręcznie wytwarzane, jak np. poduszki wypełnione organiczną bawełną lub bambusowe elementy wystroju.

Odrestaurowane rzeczy z drugiej ręki ograniczają zużycie energii oraz materiałów, a przy tym niewiele kosztują. Istnieją strony internetowe, które w jednym miejscu gromadzą produkty typu handmade i second hand,  często nieznanych projektantów oraz producentów, na których można kupić nietuzinkowe przedmioty w niskiej cenie.  To doskonała alternatywa dla masowo wytwarzanych produktów. Przykładem takich witryn są art-madam.pl czy www.decobazaar.com.

Do it yourself

Innym trendem jest DIY, czyli do it yourself. Ubrania, które są już dla nas za małe, zniszczone lub po prostu przestały się nam podobać, mogą zostać użyte do przerobienia na nowe stroje. Filmiki na Youtube dostarczają wielu ciekawych inspiracji, np. przerobienia za dużej koszuli na przylegającą do ciała za pomocą wszycia w nią guzików i zapięcia na plecach, czy zrobienie rękawiczek z ciepłego, zniszczonego już swetra.