Natura i sport – duet idealny

Jak ważny w codziennym życiu jest sport wiedzieli już starożytni Grecy, którzy przywiązywali ogromną wagę do aktywności fizycznej. Utrzymanie zdrowej kondycji uważane było nie tylko za element edukacji i rozwoju, ale przede wszystkim za swoistą formę kontaktu z naturą – wiele dyscyplin sportowych poświęconych było konkretnym bóstwom, a te w starożytności uosabiały przyrodę.

Dzisiaj sport to oczywiście ogromna gałąź biznesu, ale i bardzo popularny element stylu życia. Pod tym względem nie różnimy się zbytnio od starożytnych atletów, dla których – choć sami nie byliby tego w stanie nazwać w ten sposób – sport był po prostu składową częścią lifestyle’u.

Bieganie naturalne, czyli koniec z kontuzjami

Nawet greccy herosi igrzysk mogliby poczuć się zawstydzeni, gdyby stanęli w szranki z plemieniem Tarahumara, meksykańskimi Indianami znanymi z tego, że potrafią przebiec do kilkuset kilometrów po skalistych pustyniach. W wydanym w 2009 roku bestsellerze „Urodzeni biegacze” opisał ich amerykański dziennikarz Christopher McDougall, który postanowił znaleźć sposób na maksymalnie zmniejszenie ryzyka występowania kontuzji i tak trafił na mistrzów absurdalnie długich dystansów.

To dzięki tej publikacji rozpoczęła się moda na bieganie naturalne, czyli technikę opisaną przez McDougalla. Chodzi o odejście od znanych powszechnie butów biegowych na amortyzowanych, grubych podeszwach na rzecz tzw. modeli minimalistycznych lub w ogóle biegania boso – wtedy stopa pracuje w najbardziej naturalny sposób. Biegając naturalnie faktycznie można poczuć jedność z otaczającym nas środowiskiem.

Hinduski Król Małp

Jyoti Raju stał się atrakcją turystyczną w Karnatakcie (Indie) po tym, gdy w serwisie YouTube pojawiło się nagranie z jego wyczynami. Jyoti uprawia wolną wspinaczkę, jednak nie jest zainteresowany zajmowaniem się nią zawodowo – robi to dla czystej przyjemności. Co ciekawe, nie stosuje żadnych zabezpieczeń, nierzadko wspina się bez obuwia, a technikę zadziwiających akrobacji zapożyczył od…małp!

Nie na darmo zresztą nosi przydomek „Króla Małp”. Raju długo obserwował, w jaki sposób małpy z łatwością wspinają się na najtrudniejsze nawet ściany i postanowił przełożyć ich metody na własny użytek. O fenomenie Jyotiego pisała światowa prasa, a on sam został niekwestionowanym królem wspinaczki bliskiej naturze.

Rekinia skóra i jachty regatowe

Dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. „łodygi” – tworzywa sztuczne skonstruowane przez NASA na wzór rekiniej skóry. Pokrywane są nimi m.in. jachty regatowe, stając się niezwykle szybkie i zwrotne. Dzisiaj są w powszechnym użyciu nie tylko przez żeglarzy startujących w prestiżowym America’s Cup, ale również przez pływaków.

Świat natury niezmiennie inspiruje, a umiejętne podpatrywania go pozwala nam na znajdowanie rozwiązań, na które być może nigdy byśmy nie wpadli. Nie pozwólmy, żeby środowisko naturalne zniknęło wskutek naszej działalności.