Nowe życie w „martwych materiałach”

Konsumenci, projektanci oraz coraz więcej producentów zwraca uwagę na ekologiczny wymiar mody – w kontekście wytwarzania odzieży to ważny temat, ponieważ odkrywane są coraz to nowe metody na zastąpienie syntetycznych materiałów tkaninami ekologicznymi, przyjaznymi dla środowiska naturalnego i naszej skóry.

Uwaga na materiały toksyczne

Warto zwracać uwagę na to, jakie ubrania kupujemy i z jakiego kraju pochodzą. Trzeba uważać na ubrania z tzw. państw wytwórczych, gdyż zazwyczaj wytwarzane są one tanim kosztem, z niskiej jakości materiałów zawierających substancje toksyczne. Odzież ma kontakt bezpośrednio ze skórą, w której wytwarza się pot, a ten rozpuszcza związki chemiczne znajdujące się w materiale, co może prowadzić np. do wywołania alergii.

Do produkcji niektórej odzieży używa się toksycznych substancji, np.: formaldehydu, który ma zapobiegać gnieceniu i odbarwianiu materiałów. Jest to składnik bardzo niebezpieczny, gdyż wywołuje uczulenie, może także przyczyniać się do powstania nowotworów. Uważać trzeba także na włókna syntetyczne (poliester i poliamid), gdyż mogą podrażniać układ oddechowy, powodować zapalenie skóry, atakować system odpornościowy oraz nerwowy.

Odzież z sieci rybackich

Na rynku istnieją ciekawe przykłady rozwiązań produkcji ekologicznej, np. inicjatywa związanej z surfingiem firmy Volcom, która stworzyła serię odzieży sportowej z porzuconych sieci rybackich i innych kawałków wyrzuconego nylonu – tzw. econylonu. Produkcja może być przykładem „gospodarki okrągłej”, gdyż materiały są wytwarzane w 100% z recyklingu i mogą być mu ciągle poddawane. Firma ratuje delfiny, foki i ptaki od splątania w sieci, co może powodować ich głodzenie lub utopienie.

Reklamówki zamienione w maty dla bezdomnych

Ekologiczny charakter produkcji uwidacznia się także w wolontariacie. Grupa kobiet z Tennessee przekształciła ponad 52000 używanych reklamówek w wodoodporne maty do spania dla bezdomnych. Proces tworzenia jest bardzo prosty – worki tnie się w paski, a następnie wystarczy odpowiednio je związać i zapleść posłanie o wymiarach 120×190 cm.