Fakty i mity na temat ekologicznego jedzenia

Jedzenie ekologiczne w Polsce staje się coraz bardziej popularne, można je znaleźć już nawet na półkach w zwykłym supermarkecie. Produkty ekologiczne to przede wszystkim żywność hodowana i przetwarzana bez pestycydów, nawozów chemicznych, napromieniania, rozpuszczalników przemysłowych lub chemicznych dodatków. Poniżej rozprawiamy się z faktami i mitami dotyczącymi ekologicznej żywności.

1. Żywność ekologiczna jest droższa od tradycyjnych produktów

To fakt, z którym ciężko dyskutować. Dlaczego ceny eko jedzenia są wysokie? Proces produkcji żywności organicznej prowadzony jest na mniejszą skalę oraz wymogi związane z jego przygotowaniem są dużo bardziej restrykcyjne od tych dotyczących przemysłowych produktów. Ceny żywności organicznej nie są uwarunkowane wyłącznie kosztami samej produkcji. Certyfikowane produkty ekologiczne wytwarzane są przez rolników, którzy nie są narażeni na kontakt z pestycydami obniżającymi koszt hodowli. Dodatkowo, producenci żywności ekologicznej dbają o rozwój obszarów wiejskich i generowanie nowych miejsc pracy z zachowaniem godziwych płac dla pracowników. Te wszystkie elementy – oraz wiele innych – przekładają się na wyższą cenę żywności ekologicznej. Należy sobie jednak zadać pytanie, czy cena ta nie jest warta troski o środowisko, w którym żyjemy?

2. Żywność ekologiczna ma dużo lepszy wpływ na zdrowie

Naukowcy ze Stanford University uważają, że to mit. Badanie przeprowadzone na Stanfordzie wykazało, że jest niewiele przesłanek wskazujących na to, że żywność ekologiczna wpływa na poprawę stanu zdrowia. Naukowcy nie znaleźli dowodów na to, że żywność organiczna jest bardziej pożywna lub mniej szkodliwa dla człowieka, niż żywność konwencjonalna. Udowodnione jednak zostało, że spożywanie eko produktów może zmniejszyć ryzyko ekspozycji na pestycydy. Dena Bravata, inicjatorka badania, podkreśla jednak, że warto kupować żywność organiczną przede wszystkim ze względu na poza zdrowotne skutki, takie jak: preferencje smakowe, dobrostan zwierząt i negatywny wpływ konwencjonalnych metod rolniczych na środowisko.

3. Żywność organiczną da się zastąpić żywnością konwencjonalną

To fakt! Niektóre eko produkty da się zastąpić tymi konwencjonalnymi, jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy. Powstała nawet lista o nazwie „Czysta 15” – znajdziemy na niej 15 produktów konwencjonalnych o obniżonej zawartości pestycydów, takich jak cebula, słodka kukurydza, ananas, awokado, szparagi, słodki groszek, mango, bakłażan, kantalupa, kiwi, słodkie ziemniaki, grejpfrut, grzyby, kapusta czy arbuz. Jeżeli więc chcemy zaoszczędzić kilka złotych, wymienione powyżej produkty można spokojnie kupić w wersji konwencjonalnej.

4. Żywność organiczna oszczędza paliwa kopalniane i utrzymuje czystość wody

Pestycydy to trucizna nie tylko dla istot żywych, ale również dla wody. Spływanie wód powierzchniowych z gospodarstw konwencjonalnych może powodować pojawienie się w jeziorach, rzekach i zbiornikach wodnych tych szkodliwych substancji. Jeśli chodzi o paliwa, to produkcja konwencjonalna wykorzystuje ich zdecydowanie więcej, niż produkcja ekologiczna. Niektóre badania podają, że zrównoważone metody uprawy mogą wykorzystywać od 23% do 56% mniej paliw kopalnych, niż te tradycyjne.